BASKETBALL
SCHEDULE & ROSTER

Basketball Schedules 23-24

Prep Team 1 

DateOpponentSiteTimeResult
Nov. 9Rocktop Basketball AcademyHome5:00W 119-72
Nov. 15Redemption Christian Acad.Home4:00W 101-79
Nov. 17National Prep School Showcase (Hargrave Military Academy)Albertus Magnus College3:45W 78-62
Nov. 18National Prep School Showcase (Massanutten Military Academy)Albertus Magnus College9:30W 76-64
Nov. 30West Point PrepHome6:00W 104-59
Dec. 1Zero Gravity Showcase (Lincoln Prep)Away3:45W 104-65
Dec. 3Naval AcademyHome2:00W 104-74
Dec. 6Vermont AcademyHome5:00W 84-79
Dec. 8Hoosac PrepHome5:00W 93-77
Dec. 11South Kent SchoolAway4:00W 86-81
Dec. 14Basketbull Showcase(Combine Academy)Away11:30L 74-91
Dec. 15Sun Youth Tournament, (TBD)Montreal, Canada9:15W 119-65
Dec. 16Sun Youth Tournament, (TBD)Montreal, Canada1:00W 124-57
Dec. 17Sun Youth Tournament, (TBD)Montreal, Canada1:00W 80-71
Jan. 10Bridgton AcademyAway4:00L 83-91
Jan. 12Founder's Tournament, Oakdale, CT Opening Round (Lee Academy)Home5:00W 89-52
Jan. 13Founder's Tournament, Oakdale, CT Championship (Thetford Academy)Home2:00W 109-66
Jan. 15Hoophall Classic (Spire Academy)Away11:30W 82-75
Jan. 17Newman SchoolHome6:00L 78-92
Jan. 19Brewster AcademyHome4:00W 93-69
Jan. 22Worcester AcademyHome5:00W 93-71
Jan. 26Hoosac SchoolAway5:00L 73-76
Jan. 28Newman SchoolHolmes Sports Center (Simmons University)12:00W 63-57
Jan. 30South Kent SchoolHome6:00W 71-64
Feb. 1National Prep School Invitational (V3 Toronto)Rhode Island College10:30W 94-53
Feb. 2
Blair AcademyMetro Classic - Tom's River, New Jersey3:30W 80-70
Feb. 3Olympus PrepMetro Classic - Tom's River, New Jersey10:00W 104-82
Feb. 4National Prep School Invitational (DBA)Rhode Island College4:30L 60-65
Feb. 9Brewster AcademyAway5:30L 69-83
Feb. 14New Hampton SchoolAway4:30L 76-84
Feb. 16Vermont AcademyAway3:00W 91-75
Feb. 18Phoenix PrepAway4pmW 101-88
Feb. 23Bridgton AcademyHome4:00W 96-65
Feb. 24New Hampton SchoolHome2:00W 92-91
Feb. 28NEPSAC Tournament Quarter Finals (Brewster Academy)Home4:00W 89-85 (OT)
Mar. 2NEPSAC Tournament Semifinals (New Hampton School)Home3:00
Mar. 5-7National ChampionshipsTBDTBD

Prep Team 2 

DateOpponentSiteTimeResult
Nov. 9RocktopHome3:30W 86-62
Nov. 15Mitchell College JVHome6:00W 88-64
Dec. 1Zero Gravity Prep Classic - Fort Erie InternationalAway1:00L 45-78
Dec. 3Our Savior's LutheranAway4:00L 74-103
Dec. 5Busche AcademyHome5:00W 99-85
Dec. 7Hoosac AAHome3:45W 78-67
Dec. 9Springfield Commonwealth AcademyHome2:00L 66-93
Dec. 10Newman School(MA)Away1:00L 46-69
Dec. 12Redemption Christian AcademyHome4:00W 79-68
Dec 16Basketbull/212 Academy GoldSouth End Community Center 110:00W 55-44
Dec 17Basketbull/IMG National SpotlightSpringfield Commerce HS9:30W 67-64
Jan. 11Putnam Science AcademyAway4:00L 86-98
Jan 12Hoophall Classic - AIA Prep (OH)American International College (Court 2)2:15L 42-66
Jan. 15Newman School(MA)Home4:00L 67-86
Jan 20Winchendon (MA Campus)Home2:00L 64-93
Jan 22Naval Academy (RI)Away6:00L 47-57
Jan 24New York Military AcademyHome3:00L 55-63
Jan 26Hoosac AA (NY)Away3:00L 61-72
Jan. 28University of Bridgeport JV(CT)Away2:00L 75-98
Jan. 30South Kent DevelopmentHome4:00W 62-61
Feb. 5Busche AcademyAway4:00L 78-88
Feb. 8Rocky HillAway5:00W 72-52
Feb. 9Winchendon - NYCHome4:00W 94-67
Feb. 12We Believe AcademyHome6:00L 58-70
Feb. 14Winchendon - NYCBaruch College4:30L 64-66
Feb. 15Our Savior's LutheranHome4:00L 82-84 (OT)
Feb. 17Mitchell College JVAway4:00W 82-79 (OT)
Feb. 18Winchendon (MA Campus)Away2:00L 37-81
Feb. 20Redemption Christian AcademyAway4:00W 85-52
Feb. 22Putnam Science AcademyHome3:30W 74-69
Feb. 24South Kent DevelopmentAway3:30L 62-65
Feb. 25University of Bridgeport JV(CT)Home2:00W 72-68
Feb. 26We Believe AcademyAway6:00L 58-80
Feb. 29Power 5 AA Tournament Quarterfinals (Putnam Science Academy)Away6:00L 78-88

Varsity 

DateOpponentLocationTimeResult
Nov. 17Putnam Science AcademyHome3:30 PMW 52-39
Nov. 29CATS AcademyAway4:00PM JV, 5:30PM VarsityL 37-63
Dec. 1-3Storm King Basketball TournamentAwayVaries (3 games)RCA L 64-67
SKS W 68-64
Wooster L 51-59
Dec. 7Capital Prep (Bridgeport)Home5:30 PML 54-68
Dec. 9Springfield CommonwealthHome12:00 PMW 66-44
Dec. 12Redemption Christian AcademyHome5:45 PML 51-59
Dec. 13Rocky Hill SchoolAway4:30 PML 50-70
Jan. 15MacDuffieAway2:00 PML 76-63
Jan. 17St. Andrew’sAway4:00PM JV, 5:30PM Varsity(JV) L 42-55
(V) W 59-55
Jan. 20HoosacHome12:00 PMW 66-43
Jan.22Hamden HallAway4:00PML 53-58
Jan. 24Putnam Science AcademyAway3:45 PML 68-74
Jan. 25Redemption Christian AcademyAway3:00 PML 72-73 2OT
Jan. 27CATS AcademyHome1:30PM Varsity, 12:00PM JV(JV) W 40-36
(V) L 51-71
Jan. 30Capital Prep (Bridgeport)Away6:30 PML 49-64
Jan. 31Worcester AcademyHome5:30 PMW 69-42
Feb. 1Rectory *Scrimmage*Home4:00PML 58-59
Feb. 2Dublin School Away4:30PMW 60-47
Feb. 3Wheeler SchoolHome1:00 PML 46-58
Feb. 10HoosacAway1:00 PMW 66-44
Feb. 14Wilbraham & MonsonHome4:30 PMW 73-48
Feb 16St. Andrew’sHome4:00PM JV, 5:30PM Varsity(V) W 59-48
(JV) L 43-55
Feb. 17MacDuffieHome1:00PMW 72-46
Feb. 19Putnam Science AcademyHome3:30 PMW 68-57
Feb. 21*SENE Quarterfinal
St. Andrew's
Home5:30PMW 75-45
Feb. 23*SENE Semifinal
MacDuffie
Away3:30PML 61-73

Team Rosters 23-24

Prep Team 1 Roster 

#NameYR.Wt.Ht.WSHometown
1Dante Green’241956’26’3.5Dix Hills, NY
2Justin Menard (Iona University)’241816’36’5Higganum, CT
3Shamiere Green’241826’36’7Albany, NY
5Tyler Betsey (University of Cincinnati)’242106’86’11Windsor, CT
10Will Davies’241836’46’3Saco, Maine
11London Jemison’251926’86’10Bloomfield, CT
12Izaiah Pasha’241836’46’8Harrisburg, PA
13Abdur De Leon (Saint Michael’s College)’242046’56’6Roxbury, MA
15Roy Igwe’242126’66’10Tokyo, Japan
23James LaFrance’241926’26’4.5Madison, CT
24AJ Rodriguez’242056’56’8.5Westchester, NY
25Jack Nieradko’242186’96’8.5Manchester, CT
33Ben Defty (Boston University)’242657’07’0Berlin, Germany
35Ayato Tokunaga’241906’16’0Tokyo, Japan

Prep Team 2 Roster 

#NameYR.Wt.Ht.WSHometown
0Leon Hecker’242466’36’6Berlin, Germany
4Eric Pushka’241806’06’0Grimsby, Ontario
5Hiro Inoue’251605’105’10Tokyo, Japan
10Joe Schanzer’241766’36’3White Plains, NY
11/12Michael Rumpza’241675’95’11San Antonio, Texas
13/2Charlie Sepp’242036’46’5Newtown, CT
14Matthew DeGraft’241706’36’7Manhattan, NY
15Jean Paul Scharmer’241836’86’7Beirut, Lebanon
22Jadyn James’241775’116’2Staten Island, NY
23Derrek Schechter’241555’95’8Mount Sinai, NY
32(Moon) Bo Ran Yue272106’96’10Shenyang Lianing, China
33Kareem Porter’242306’76’11Canton, MA

Varsity Roster 

…coming soon

BELIEVE
ACCOMPLISH
ACHIEVE
MORE

Reach Your Goals at St. Thomas More School

Scroll to Top